Forum Strona Główna -> Hodowla / Breeding -> OUTCROSS
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
OUTCROSS
PostWysłany: Czw 12:18, 14 Kwi 2011
forgeta
~:Friends:~
 
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1611
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gd.





UTCROSSING (OUTBREEDING)

W tym rodzaju hodowli dobiera sie osobniki w podobnym typie, ale ze sobą nie spokrewnione - jest to najprostszy typ hodowli. Definicja ta jest o tyle nieścisła, ze w przypadku psów rasowych (a zwłaszcza malamutow) wystarczy cofnąć sie dalej wgłąb rodowodów, by znaleźć jakieś psy występujące w obu rodowodach. Dlatego pod pojęciem psów niespokrewnionych rozumiemy tu psy o stopniu pokrewieństwa niższym niż średnia w danej rasie.

Dobór rodziców w podobnym typie może dawać pewna jednorodność w miocie, ale nie ma na to żadnej gwarancji. Nawet jeśli miot jest wyrównany fenotypowo, nie wiadomo nic na temat genotypów szczeniąt i możesz wprowadzić do swojej hodowli niechciane cechy, których trudno będzie się pozbyć w następnych pokoleniach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy w kolejnych pokoleniach kontynuowane sa skojarzenia outcrossowe. W tak ograniczonej puli genowej jak to ma miejsce w przypadku malamutow, prędzej czy później natkniesz się na nosiciela recesywnego genu, który występuje także i w twoich liniach.

Kojarzenie "podobnego z podobnym" niekoniecznie da nam potomstwo z cechami, jakie chcieliśmy uzyskać. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku cech warunkowanych przez wiele genów (poligenicznych), takich jak zgryz, uszy, długość przedramienia.

Outcrossing zwiększa homozygotyczność, maskuje także ujawnianie się genów recesywnych, pozwalając tym samym na ich ukrytą propagację.

Ciągły outcrossing jest cecha charakterystyczna hodowców o ograniczonej lub zgoła żadnej wiedzy na temat genetyki i prowadzących mało celowa hodowle. Jego jedyna zaleta jest to, ze genetyczna różnorodność może maskować szkodliwe geny. Jednak poważny hodowca zawsze próbuje je ujawnić i wyeliminować, a nie ukrywać i przenosić z pokolenia na pokolenie.

Outcrossowe skojarzenie może dać doskonałego psa, ale mniej prawdopodobne jest, by jego cechy powielały sie w potomstwie, tak wiec jego użyteczność w dalszej hodowli jest niewielka. Hodowca może stosować skojarzenie outcrossowe w celu skorygowania jakiegoś problemu swojej linii, ale ze nie można wziąć od jakiegoś psa jednej cechy nie dostając innych, takie wyjście może go kosztować wiele pokoleń pracy by powrócić do jego ulubionego typu malamuta.

Używany właściwie outrossing jest sposobem na zaczerpniecie z innej puli genowej by przynieść z niej inne cechy, powinien być stosowany tylko gdy selekcja w twojej własnej linii zawiodła lub gdy chcesz stworzyć nowa odmianę. Pozwala na wprowadzenie cech nie występujących w naszej linii. Zarówno linia Kotzebue jak i M'Loot zaczynały od skojarzeń outcrossowych, podobnie jak Husky-Pak, ale wszyscy ci hodowcy, ażeby utrzymać to co osiągnęli, szybko zaczęli stosować linebreeding lub inbreeding.
materiał ze strony [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
OUTCROSS
Forum Strona Główna -> Hodowla / Breeding
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin