Forum Strona Główna -> Hodowla / Breeding -> Krycie aby wszystko przed ;) i po :) poszło dobrze Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Krycie aby wszystko przed ;) i po :) poszło dobrze
PostWysłany: Czw 13:01, 27 Sty 2011
forgeta
~:Friends:~
 
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1611
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gd.

Rozród - kilka praktycznych informacji

Niniejszy artykuł zawiera skrót z wykładu wygłoszonego przez dr Bugreeff na Światowym Kongresie RR w Irlandii w 2008 roku.
Dr Shura Bugreeff – lekarka weterynarii, specjalistka od rozrodu, hodowczyni rodezjanów, członek Instytutu Kontroli Chorób Genetycznych w Davis.

Badanie suki przed kryciem

6 miesięcy przed planowanym kryciem suki należy wykonać następujące badania:

1. Genetyczne: rtg bioder i łokci, badania oczu, serca, słuchu, tarczycy.

2. W kierunku brucella canis. Bakteria przenoszona również drogą płciową, zakażona suka może stracić część lub cały miot. Brucella jest również przenoszona na człowieka.

3. Szczepienia i odrobaczenie. Szczenięta przejmują odporność od matki, więc jeśli u niej jest wysoka, szczeniaki będą lepiej chronione.

4. Kultury bakterii w pochwie. Zalecane zwłaszcza, gdy suka miała nieregularne cykle lub wcześniej poroniła. Robiąc bakteriogram w momencie, gdy nic się nie dzieje, mamy punkt odniesienia dla sytuacji, gdy pojawią się ewentualne problemy.

5. Fizyczne. Badanie palpacyjne pochwy ma na celu wykluczenie fizycznych przeszkód przy kryciu lub porodzie. Warto sprawdzić normalną temperaturę ciała suki, aby można było porównać z nią tę z okresu ciąży. Suki z niedowagą lub nadwagą częściej mają problemy w okresie ciąży oraz w trakcie porodu.


Badanie reproduktora przed kryciem

1. Genetyczne. Takie samo jak u suki.

2. W kierunku brucella canis. Tak samo jak u suki.

3. Kultury bakterii w spermie. Zalecane zwłaszcza, jeśli pies kryje często. Badanie zabezpieczy też właściciela przed zarzutem hodowcy, iż pies zaraził „czymś” sukę przy kryciu

4. Ilość i jakość nasienia. Jeśli pies nigdy nie krył, warto sprawdzić jego nasienie pod kątem ruchliwości i ilości żywych plemników. Czynniki, które mogą wpłynąć na jakość nasienia to strach, wysoka temperatura i substancje chemiczne w pożywieniu lub wodzie.


Aby poprawić lub utrzymać jakość nasienia należy:

· często pobierać nasienie między kryciami, minimum raz w miesiącu, pomoże to również zapobiegać powstaniu problemów z prostatą; ;

· uzupełniać dietę o witaminę E - 500 U/dzień;

· uzupełniać dietę o glukozaminę - 1,500 mg/dzień.

Najlepszy moment do krycia

Jeśli to pierwszy miot suki lub jest ona w zaawansowanym wieku, zaleca się:

· krycie na wiosnę, gdy cykle są bardziej regularne;

· zwiększenie ilość pożywienia na kilka dni przed kryciem;

· poproszenie właściciela reproduktora, aby to pies przyjechał do suki;

· zmianę diety przed kryciem (u suki na bardziej kwaśną, u samca na bardziej zasadową).


Zbliżającą się cieczkę da się rozpoznać zazwyczaj po zachowaniu suki. Poziom estrogenu i testosteronu jest wysoki. Gdy zaczyna się faza oestrus* spada poziom estrogenu, a zaczyna rosnąć progesteronu. Owulacja zaczyna się, gdy progesteron osiągnie poziom 5ng/ml. Przez następne 48 godzin komórki jajowe dojrzewają. W czasie krycia wprowadzone jest nasienie, dochodzi do zapłodnienia, a następnie podziałów komórkowych. Embriony pozostają w jajowodach przez 9-10 dni, po czym przemieszczają się do macicy, gdzie, pomiędzy 14 a 21 dniem po kryciu, ma miejsce implementacja (zagnieżdżenie się) zarodków. Dopiero wtedy embriony zaczynają rosnąć. Progesteron pozostaje na wysokim poziomie do czasu porodu. Gdy szczeniaki są dostatecznie rozwinięte, czyli „gotowe”, organizm suki uwalniania kortyzol, hormon, który powoduje spadek temperatury ciała suki. Jeśli wszystko przebiega dobrze i bez zakłóceń, poród powinien rozpocząć się 12-24 godziny od momentu spadku temperatury.

Progesteron jest najważniejszy

O sukcesie w rozrodzie mówimy, gdy hodowca umie zaplanować krycie w odpowiednim czasie, co związane jest ze znajomością poziomu progesteronu, „mówiącego”, kiedy rozpoczęła się owulacja u suki. Dzięki temu wiadomo precyzyjnie, kiedy kryć i, co ważniejsze, kiedy inseminować. Długość ciąży mierzy się od momentu owulacji, wiadomo więc, kiedy powinien zacząć się poród i kiedy szczenięta zbyt długo pozostają w macicy.


· Ciąża trwa 63 dni od owulacji ;

· Szczenięta mogą bezpiecznie przyjść na świat po 59 dniu od owulacji ;

· Jeśli suka nie rozpoczęła porodu po 64 dniu od owulacji, należy zasięgnąć porady weterynarza


Standardową metodą mierzenia poziomu progesteronu jest laboratoryjne badanie krwi. Przy kryciu naturalnym można też użyć domowego zestawu ELISA, który jednak na potrzeby inseminacji jest zbyt mało dokładny.

Potwierdzenie ciąży

Najpopularniejsze metody potwierdzenia ciąży

· USG po 27 dniu z łatwością wykaże ciążę, umożliwi także policzenie embrionów (dokładność zależy od jakości sprzętu, umiejętności lekarza, stanu owłosienia brzuszka suki i ułożenia płodów );

· Test na obecność relaksyny, wykonany 30 dni po owulacji ;

· RTG po 47 dniu ciąży, umożliwia z 80% dokładnością policzenie płodów, a także stwierdzenie, czy wszystkie są żywe (brak mineralizacji szkieletu może świadczyć o rozkładzie płodu).Żywienie ciężarnej suki


Zmianę diety należy rozpocząć się na 2 tygodnie przed kryciem. Pokarm powinien zawierać przynajmniej 28% białka i 18% tłuszczu (Omega 3 i 6). 5 tygodni po kryciu, ilość pożywienia powinna wzrosnąć o 50%. Stopniowo zwiększa się dawkę jedzenia tak, aby pod koniec 5 tygodnia dzienna dawka pokarmu stanowiła 150% tej przed ciążą. W ciągu ostatnich 3 tygodni ciąży płody zwiększają swoją masę o 1200% i dlatego suka musi zwiększyć zapasy energii na czas laktacji.

Ciąża

Ciąża trwa 63 dni od owulacji. Bezpieczny poród może nastąpić już po 59 dniu, gdy płuca szczeniąt są już całkowicie rozwinięte i zdolne do samodzielnego oddychania. W całym okresie ciąży poziom progesteronu musi być wyższy niż 2 ng/ml, w przeciwnym razie dojdzie do samoczynnej, spontanicznej aborcji. Tak więc, jeśli poziom progesteronu spadnie poniżej 5ng/ml, zaleca się jego suplementację.
Akcja porodowa rozpoczyna się, gdy poziom progesteronu spadnie poniżej 2. Im mniejsza liczba szczeniąt, tym dłużej trwa ciąża. Gdy szczeniaki są „gotowe do wyjścia na świat”, organizm suki uwalnia kortyzol, który powoduje spadek progesteronu, a ten z kolei powoduje spadek temperatury ciała o ok. 1 stopień (30% suk nie wykazuje spadku temperatury). Poród rozpoczyna się po 12-24 godzinach.

Poród

Etap 1 – przygotowawczy. Może trwać 6-12 godzin, u suk które rodzą po raz pierwszy - nawet do 24 godzin. Szczenięta obracają się, przygotowując do wyjścia, rozpoczynają się skurcze macicy, suka odczuwa niepokój, bóle, zaczyna dyszeć, drapać podłogę, kopać w legowisku.

Etap 2 – wypieranie płodów. Rozpoczyna się wyparciem czopa śluzowego, a następnie płodów. Szczeniaki wychodzą na zmianę, kolejno z obu rogów macicy, w odstępach co 10-30 minut, lub dłuższych, nawet godzinnych.

Cesarskie cięcie jest nieuniknione, gdy:

- temperatura ciała suki spadła, a poród się nie rozpoczął w ciągu 24 godzin;

- po godzinie od wystąpienia silnych skurczy nie pojawił się płód;

- odstęp pomiędzy szczeniakami jest większy niż 3 godziny;

- przed porodem pojawił się czarny, zielony lub czerwony wypływ z pochwy, mówiący o odklejeniu się łożyska;

- jest tylko jeden szczeniak;

- od owulacji upłynęło już 64 dni

Oksytocyna

Za dopływ tlenu do płodów odpowiedzialne są: praca ich serc oraz krążenie maciczne. Oksytocyna powoduje skurcze macicy i pomaga w produkcji mleka. Niewłaściwie podana ciężarnej suce może spowodować odcięcie dopływu tlenu do płodów i ich skurcze. Może też być powodem odklejania się łożysk od macicy i zatrzymania krążenia w pępowinach. Badania wykazały, że wysokie i powtarzane dawki oksytocyny mogą spowodować hiperstymulację macicy i zagrożenie dla płodów. Nie ma jednak żadnych opublikowanych badań, które dokładnie oceniłyby właściwą dawkę oksytocyny, bezpieczną dla suki, lub częstotliwość jej podawania.


Pozostałe

Pępowina powinna odpaść w ciągu 3 dni. Po tym terminie należy rozważyć jak najszybsze podanie szczeniakowi antybiotyku.

Bardzo ważna jest temperatura, w której przebywają szczeniaki. Przez pierwsze 2 tygodnie ich życia powinna być utrzymana na poziomie 20-22 stopni. Przy niższej temperaturze szczenięta mogą odmawiać jedzenia.

Główną przyczyną utraty szczeniąt jest zbyt długa akcja porodowa. Długie odstępy między szczeniakami oraz skurcze bez wypierania płodów mogą wskazywać na atonię macicy. Nie należy się bać cesarskiego cięcia, które, w takim przypadku, może uratować szczeniaki.


*proestrus – okres przedrujowy, oestrus – okres rui, metoestrus - okres zanikania rui, anoestrus – okres spoczynku płcioweg


Artykuł opublikowany w 5 numerze (2009 r) Biuletynu Klubu Rasy
Rhodesian Ridgeback w Polsce.


artykuł pochodzi ze strony:
rodezjan-saba.webpark.pl/pol/p_rozrod.htm


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez forgeta dnia Czw 13:04, 27 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 14:12, 27 Sty 2011
Vorph
~~StaffBullUser~~
 
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 2264
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gostyń

Bardzo fajny artykuł Ok!

Ja ze swojej strony mogę tylko dodać, że 2 dni przed kryciem zaczynam podawać Synulox i daję go suce przez około tydzień.
Również dwa-trzy dni przed planowanym porodem zaczynam podawać antybiotyk - także przez tydzień.

Synulox to amoksycylina z kwasem klawulonowym. Jest on bezpiecznym antybiotykiem, który może dostawać suka w ciąży. Nie wpływa on ma płody. Tańszym zamiennikiem jest Synergal.

W czasie krycia chroni on przed bakterami, które mogą zostać przeniesione w czasie stosunku Mruga
Nie ma na to potwierdzonych badań naukowych, ale nasi weterynarze zauważyli, że w czasie podawania tego antybiotyku jest większa przeżywalność szczeniąt.
Suka także szybciej się czyści i zmniejsza się ryzyko infekcji bakteryjnej po porodzie.

My, z racji tego, że Lara miała ropomacicze, a tym samym jest ona podatna na zakażenia wirusowe, Synulox podajemy także w czasie cieczek, kiedy nie jest kryta.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 14:45, 27 Sty 2011
Justi
~~StaffBullUser~~
 
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 2533
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wawa
Płeć: ONA

Przy następnym kryciu mojej Yorki zamierzam stosować antybiotyk, o którym wspomniała Vorph Wesoly


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Justi dnia Czw 14:46, 27 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 17:07, 27 Sty 2011
forgeta
~:Friends:~
 
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1611
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gd.

Marta, czy lekarz mówił po kiego grzyba ten synulox? (no bo chyba nie po to) Mruga
może to powinien być osobny temat, bo jak słyszę antybiotyk to robię się elektryczna a jak na zasadzie biorę bo akurat mam w domu to koszulę bym rozdarła Very Happy
Ja tylko dodam od siebie z tego co wiem.
Antybiotyki mają działanie tylko bakteriobójcze, ale to wiemy wszyscy.
Nie budują żadnej bariery ochronnej, dodatkowo niszcząc również naszą własną, ponieważ z reguły nie działają wybiórczo tylko tłuką również te dobre bakterie, dlatego przy antybiotykach podaję się np Lacidofil, by uniknąć grzybic.
Synulox jak napisałaś to amoksycyklina z kwasem klawulanowym - (nasz ludzki augumentin) pierwsze to antybiotyk drugie substancja która pozwala "rozpuścić" błonę komórkową bakterii po to by antybiotyk mógł bez przeszkód ją zniszczyć. Synulox ma bardzo szerokie spektrum działania.
Nie lubię antybiotyków bo są podawane często bez sensu powodując powstawanie tzw mechanizmów oporności - bakterie stają się na nie odporne i robi się problem czym leczyć. Polska jest krajem który przoduje w masowym zapisywaniu antybiotyków.
Chciałabym tylko abyście zawsze pytały czy pytali po co antybiotyk, na co antybiotyk czy trzeba o koniecznie. Antybiotyki to broń tylko przeciw bakteriom, nie działa na wirusy. Zakładając że psy żyją krócej może w medycynie wet. stosowanie antybiotyków jest bardziej uzasadnione w przypadkach innych niż zakażenia bakteryjne.
Proszę naszych forumowych vetów o zabranie głosu.
Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 19:48, 27 Sty 2011
Vorph
~~StaffBullUser~~
 
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 2264
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gostyń

Kasiu, tak jak wspomniałam - Lara miała problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia hormonalne, do tego doszło ropomacicze. Po wyleczeniu jej konsultowałam się z wieloma weterynarzami, w tym z panią doktor, która ma specjalizację w rozrodzie zwierząt i wszyscy zalecali podawanie Synuloxu w czasie krycia oraz przed i po porodzie. W czasie pierwszej ciąży sprawdziło się to bardzo dobrze.

Oczywiście antybiotyk wyjałania organizm, ale tu podawana jest dawka profilaktyczna. W czasie cieczki czy krycia chroni przed bakteriamii (nie wirusami), które mogą spowodować właśnie zapalenie macicy. Już to przechodziłam (trzy razy! z różnymi suczkami), więc wolę "dmuchać na zimne".

Nie buduje bariery ochronnej - to fakt. Ale jak już wspomniałam - wielu wetów uważa, że podając Synulox przed porodem jest większa przeżywalność szczeniąt. Nie robiłam badań na ten temat, więc mówię tylko to, co inni mi poradzili.

Trilac lub Lacemax obowiązkowo. Tego nie pisałam, bo chyba każdy wie, aby podawać coś osłonowo na żołądek w czasie antybiotykoterapii.

To, czy ktoś będzie podawał antybiotyk jest jego decyzją. Ja podaję i z własnego doświadczenia mogę go polecić.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 20:15, 27 Sty 2011
forgeta
~:Friends:~
 
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1611
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gd.

nie neguję, obydwie przecież zakładamy że wety wiedzą od nas lepiej.
Ten mój post to był bardziej taki cichy apel - uważajmy z antybiotykami.

Vorp napisał:
Nie robiłam badań na ten temat,

wszystko przed nami, kto wie, kto wie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez forgeta dnia Czw 20:57, 27 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 21:19, 27 Sty 2011
CASIA
~NewUser~
 
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: ONA

a co ze szczepieniem na HERPES virusa , ma ktoś doświadczenia ??


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 21:59, 27 Sty 2011
forgeta
~:Friends:~
 
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1611
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gd.

CASIA napisał:
a co ze szczepieniem na HERPES virusa , ma ktoś doświadczenia ??

Aaaa to osobna bajka,
nie wiem jak częste są zakażenia CHV (Canine Herpes Virus typ 1), nie wiem czy z punktu klinicznego takie szczepienia są powszechne, może coś znajdę.
CHV jest virusem bardzo podobnym do HSV, z tego co się orientuję ludzi się nie szczepi, (prowadzono badania nad taką szczepionką), bada też dość żadko. Najpopularniejszym testem jest test ELISA lub metody genetyczne PCR- kosztowne. O CHV pogrzebię i spróbuje coś wkleić ale w innym temacie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 22:05, 27 Sty 2011
CASIA
~NewUser~
 
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: ONA

forgeta napisał:
CASIA napisał:
a co ze szczepieniem na HERPES virusa , ma ktoś doświadczenia ??

Aaaa to osobna bajka,
nie wiem jak częste są zakażenia CHV (Canine Herpes Virus typ 1), nie wiem czy z punktu klinicznego takie szczepienia są powszechne, może coś znajdę.
CHV jest virusem bardzo podobnym do HSV, z tego co się orientuję ludzi się nie szczepi, (prowadzono badania nad taką szczepionką), bada też dość żadko. Najpopularniejszym testem jest test ELISA lub metody genetyczne PCR- kosztowne. O CHV pogrzebię i spróbuje coś wkleić ale w innym temacie.

będę wdzięczna


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 23:02, 27 Sty 2011
Vorph
~~StaffBullUser~~
 
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 2264
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gostyń

forgeta napisał:
Vorp napisał:
Nie robiłam badań na ten temat,

wszystko przed nami, kto wie, kto wie.

Ano, kto wie... Mruga

CASIA napisał:
a co ze szczepieniem na HERPES virusa , ma ktoś doświadczenia ??

My 10 dni po kryciu i 10 dni przed porodem szczepimy suczkę Eurican Herpes 205. Szczepionka przeciwko herpeswirozie, zabezpieczająca szczenięta przed śmiertelną chorobą, jaką niesie wirus psiego herpesa. Droga, ale skuteczna.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 23:12, 27 Sty 2011
CASIA
~NewUser~
 
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: ONA

Vorph napisał:
forgeta napisał:
Vorp napisał:
Nie robiłam badań na ten temat,

wszystko przed nami, kto wie, kto wie.

Ano, kto wie... Mruga

CASIA napisał:
a co ze szczepieniem na HERPES virusa , ma ktoś doświadczenia ??

My 10 dni po kryciu i 10 dni przed porodem szczepimy suczkę Eurican Herpes 205. Szczepionka przeciwko herpeswirozie, zabezpieczająca szczenięta przed śmiertelną chorobą, jaką niesie wirus psiego herpesa. Droga, ale skuteczna.


a masz porównanie miotów gdzie suka nie była szczepiona do suki szczepionej przeciw herpes virus ??

u mojego weta 1 dawka to koszt 130zł więc wcale nie tak strasznie Mruga


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 23:20, 27 Sty 2011
Vorph
~~StaffBullUser~~
 
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 2264
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gostyń

Z tymi porównaniami to dosyć ciężko. Poza tym trzeba by mieć kilkanaście suk, aby można takie badania i statystyki zrobić.

Mało ludzi szczepi suki przeciw Herpes Virus, a jednak mają one szczenięta. Możesz nie szczepić - nikt nie każe. Dla własnego spokoju możesz jednak zaszczepić.

Koszt jednej dawki to, tak jak napisałaś, 130-150zł. Dwie szczepionki to około 300zł. Może nie straszne, ale do najtańszych nie należy.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 23:27, 27 Sty 2011
CASIA
~NewUser~
 
Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: ONA

Vorph napisał:
Z tymi porównaniami to dosyć ciężko. Poza tym trzeba by mieć kilkanaście suk, aby można takie badania i statystyki zrobić.

Mało ludzi szczepi suki przeciw Herpes Virus, a jednak mają one szczenięta. Możesz nie szczepić - nikt nie każe. Dla własnego spokoju możesz jednak zaszczepić.

Koszt jednej dawki to, tak jak napisałaś, 130-150zł. Dwie szczepionki to około 300zł. Może nie straszne, ale do najtańszych nie należy."strzeżonego pan bóg strzeże" więc szczepić będę , bo te 300zł w porównaniu z resztą kosztów krycia,porodu i odchowania szczylków nie są kwotą dużą Smile

Dzięki za odpowiedź Wesoly

PS. mój wet mówił że szczepić 2tyg po kryciu i 2 tyg przed porodem ale to jeszcze do konsultacji zostawiam Cool


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 23:30, 27 Sty 2011
Justi
~~StaffBullUser~~
 
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 2533
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wawa
Płeć: ONA

A więc ja szczepiłam jedną sukę na Herpes a drugą nie i więcej tak nie zrobię zawsze będę szczepić.
Moja Yorka nie wiadomo czy ma problemy czy lekarz nam załatwił poprzedni miocik
( bardzo prawdopodobne bo podawał jej na podtrzymanie ciąży progesteron) i u niej będziemy podawać antybiotyk bo tak nam zalecono profilaktycznie aczkolwiek ja podobnie jak Forgeta jestem nieco elektryczna na antybiotyki


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 22:56, 14 Wrz 2011
kattka
 
Dołączył: 11 Wrz 2011
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Tak sie wlasnie zastanawiam czy zawsze jest potrzeba szczepic suczke na herpesa bo moze jedna dawka zapewnia odpornosc na dluzszy czas np na dwa lata?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Krycie aby wszystko przed ;) i po :) poszło dobrze
Forum Strona Główna -> Hodowla / Breeding
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin